• تاريخ :
   ۱۴۰۱/۰۶/۳۰ 
 • تعداد بازدید : 124
شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران‌پلاست گشایش یافت
شانزدهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی ایران‌پلاست با حضور معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی به‌طور رسمی آغاز به‌کار کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت، شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران‌پلاست روز چهارشنبه (۳۰ شهریورماه) با حضور مرتضی شاهمیرزایی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، سفیران، معاونان وزیر نفت و فعالان صنعت پتروشیمی در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران گشایش یافت.

۶۱۰ شرکت داخلی و خارجی در ۱۵ سالن به اضافه فضای باز در نمایشگاه ایران‌پلاست امسال حضور دارند که در فضایی به مساحت ۶۵ هزار متر مربع جانمایی شده‌اند.

۱۰ شرکت خارجی و هیئت‌هایی از ۱۹ کشور جهان در شانزدهمین نمایشگاه ایران‌پلاست حضور دارند. این هیئت‌ها از پاکستان، صربستان، قزاقستان، سوریه، لبنان، جمهوری آذربایجان، ترکیه، جمهوری نخجوان، اقلیم کردستان عراق، تونس، قطر، عمان، افغانستان، برزیل، گرجستان، ازبکستان، رومانی، عراق، بوسی و هرزگوین، لهستان و اسپانیا هستند.

در شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران‌پلاست ۲۰ نشست تخصصی، میزگرد و کارگاه با حضور متخصصان، مدیران و مسئولان حوزه پتروشیمی برگزار خواهد شد.

شانزدهمین دوره از نمایشگاه ایران‌پلاست از ۳۰ شهریور تا دوم مهرماه در پنج گروه «مواد اولیه»، «کالاهای ساخته و نیمه‌ساخته‌شده»، «ماشین‌آلات و تجهیزات»، «خدمات» و «بانک‌ها، بورس و مؤسسه‌های مالی» در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود.

این نمایشگاه از بزرگ‌ترین رویدادهای صنعت پلیمر در منطقه خاورمیانه به‌شمار می‌رود و در میان نمایشگاه‌های معتبر صنعت پلاستیک جهان طبقه‌بندی می‌شود.

افزایش صادرات محصولات پتروشیمی در نیمه نخست ۱۴۰۱

جواد اوجی، وزیر نفت در بازدید از شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران‌پلاست در جمع خبرنگاران گفت: ‌در بازدید خود از این رویداد بین‌المللی با دیدن توانمندی شرکت‌های ایرانی در صنعت پتروشیمی به‌ویژه در تکمیل زنجیره ارزش افزوده، احساس غرور می‌کنم.

وزیر نفت ادامه داد: صنعت پتروشیمی پارسال ۱۲.۵ میلیارد دلار به سامانه نیما تزریق کرده است و بر اساس آمارهای موجود در ۶ ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال از نظر وزنی و دلاری شاهد افزایش صادرات محصولات پتروشیمی هستیم.

اوجی با تأکید بر اینکه تلاش می‌کنیم صنایع تکمیلی پتروشیمی را در مناطق کم‌برخوردار ایجاد کنیم، تصریح کرد: متأسفانه در دهه اخیر در زمینه توسعه زنجیره ارزش کار زیادی نشده و باید در این بخش تلاش و سرمایه‌گذاری بیشتری کنیم.

وی با تأکید بر اینکه عمده تلاش دولت سیزدهم در صنعت پتروشیمی بر توسعه صنایع پایین‌دستی متمرکز است، گفت: این بخش از صنایع پتروشیمی کشور تحریم‌ناپذیر بوده است و بازگشت سرمایه سریعی دارد.

وزیر نفت افزود: با تلاش دست‌اندرکاران صنعت پتروشیمی برای نخستین بار صادرات کاتالیست صنایع پتروشیمی به روسیه (شرکت سیبور) امسال انجام شده است و بر اساس قولی که مسئولان این صنعت داده‌اند تا پایان دولت در صنعت کاتالیست به خودکفایی کامل خواهیم رسید.

ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی ۶۰ برابر شده است

مرتضی شاهمیرزایی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در آیین گشایش شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران‌پلاست با اشاره به آغاز هفته دفاع مقدس و تلاش‌هایی که برای فعال نگه‌داشتن صنعت نفت از سوی متخصصان ایرانی انجام شده است، گفت: امروز ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی از مرز ۹۰ میلیون تن گذشته و می‌توان گفت حدود ۶۰ برابر شده است، در حالی که در همه این سال‌ها انواع تحریم‌ بر پیکر صنعت ما سنگینی کرده است، با این حال امروز می‌گوییم که ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی ایران تا ۱۰ سال آینده ۲ برابر و تا ۲۰۰ میلیون تن می‌رسد.

وی با اعلام اینکه هم‌اکنون ۵۰۰ گرید انواع محصول پتروشیمی و پلیمری در داخل تولید می‌شود، افزود: در افق یک دهه آینده و به کمک مراکز پژوهشی و دانشگاهی داخلی و متخصصان ایرانی، واحدهای بومی تولید همه محصولات پتروشیمی را تولید می‌کنیم و به بهره‌برداری می‌رسانیم.

صنعت پتروشیمی ایران، مطمئن‌ترین صنعت جهان

شاهمیرزایی با بیان اینکه صنعت پتروشیمی ایران یکی از مطمئن‌ترین صنایع پتروشیمی جهان است، ادامه داد: مهم‌ترین مزیت این صنعت برخورداری از منابع هیدروکربوری غنی است، از این رو سرمایه‌گذاران در تأمین خوراک مایع و گازی هیچ دغدغه‌ای نخواهند داشت، چراکه ایران نخستین کشور دارنده ذخایر هیدروکربوری دنیاست و تا سال‌های متمادی قادر به تأمین خوراک صنایع پتروشیمی است.

شاهمیرزایی ادامه داد: از همه سازندگان و دست‌اندرکاران این صنعت درخواست می‌کنم تمامی نیازهای تجهیزات و قطعات و کالاهایی که صنعت نفت را در داخل کشور تولید کنند.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی همچنین با اشاره به برنامه‌ریزی در صنعت پتروشیمی برای خودکفایی در بخش کاتالیست افزود: همان‌طور که پارسال در روز صنعت پتروشیمی نیز اعلام کردیم، پایان دولت سیزدهم همه کاتالیست‌های مورد نیاز صنعت پتروشیمی و حتی پالایشگاهی و گازی را در داخل کشور تولید می‌کنیم و به خودکفایی کامل می‌رسیم.

صادرات کاتالیست ایرانی

شاهمیرزایی با بیان اینکه به‌زودی سند جامع کاتالیست رونمایی می‌شود، گفت: البته پیش‌بینی می‌شود که قبل از پایان دولت سیزدهم برای همیشه مجتمع‌های تولیدی و سرمایه‌گذاران دغدغه‌ای به نام تأمین کاتالیست یا محدودیت برای واردات کاتالیست نداشته باشند، چراکه سازندگان داخلی کاتالیست‌های مورد نیاز این صنعت را تولید می‌کنند.

وی افزود: به پشتوانه برنامه‌ریزی برای تولید کاتالیست و خودکفایی در این زمینه، مذاکره با کشورهای مختلف را برای صادرات کاتالیست در دستور کار قرار داده‌ایم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی همچنین گفت: در حوزه دانش فنی با کمک مراکز پژوهش و فناوری و دانشگاه‌ها، دانش فنی مورد نیاز واحدها را بومی خواهیم کرد.

وی در پایان از همه دست‌اندرکاران برگزاری این نمایشگاه از جمله وزارت صمت و بهداشت، تمامی فعالان صنعت پتروشیمی که سبب اعتلای این صنعت شدند و اصحاب رسانه که توانمندی‌های این صنعت را منعکس می‌کنند، قدردانی کرد.

آلبوم تصاویر

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

  آخرین خبرها[~cls=~]

  Douran Portal
  لطفا صبر کنید ...

  tts[~cls=~]
  V6.0.19.0